Trendy w tekstyliach są w ruchu; branża ta jest szczególnie przyzwyczajona do lawinowych zmian pojawiających się na przestrzeni dosłownie miesięcy. W roku 2022 natura cicho i dyskretnie zadomowiła się w naszych domach, sygnalizując, że nadszedł czas, aby spojrzeć na znane rzeczy z nowej perspektywy.

Trendy w tekstyliach domowych na rok 2022: powrót do podstaw

Przed pandemią nasze domy były tylko jedną z wielu sfer naszego życia. Większą część dnia spędzaliśmy poza własnymi czterema kątami. Pandemia koronawirusów zmieniła to wszystko. W jej rezultacie nasze domy stały się centralną częścią naszego życia.

W czasach, gdy niestabilność wydaje się być wszędzie, wiele osób skupia się na tym, co najważniejsze, pragnąc bezpieczeństwa i spokoju, zamieniając swoje domy w naturalne schronienie, w którym mogą naładować baterie. Ten trend ma również wpływ na sektor wnętrz i stylu życia.

Czysta natura w kolorze i formie

Związek między naturą a życiem domowym staje się coraz ważniejszy w projektowaniu tekstyliów. Chodzi o stworzenie symbiozy pomiędzy naturalnymi materiałami, kolorami i tekstyliami, aby nadać pomieszczeniom ciepłą atmosferę. Miękkie tekstury, amorficzne kształty i stonowane odcienie ziemi definiują trendy w tekstyliach domowych na rok 2022.

Zobrazujmy to przez przykłady wykorzystania tekstyliów na meblach z naszego salonu! Modele sof City Libro i Chester Libro doskonale wpisują się w minimalistyczne, przyjazne naturze wnętrze. Faktura obicia jest miękka i „obła”, zaś paleta barw przyjemnie neutralna – dzięki czemu znakomicie wpisze się w każde nowoczesne wnętrze.

Ponowne odkrycie klasyki: bouclé i sztruks

Kiedy większość ludzi myśli o bouclé, pierwszym skojarzeniem jest prawdopodobnie słynny i ponadczasowy garnitur Coco Chanel z lat 50-tych. W latach 80. i 90. tkanina ta zniknęła z radaru trendów. Jednak w tym roku świętuje swój fantastyczny powrót w aranżacji wnętrz.

Bouclé to połączenie miękkości i wytrzymałości. Tapicerka wykonana jest zazwyczaj z bawełny i jest wyjątkowo wytrzymała. Na sofie, fotelu, poduszkach czy zasłonach – tkanina bouclé jest naprawdę uniwersalna i nadaje każdemu pomieszczeniu przytulny klimat. W połączeniu z drewnem lub metalem łagodzi bardziej surowe elementy.

Inny przyjemny w dotyku materiał z minionych czasów również przeżywa swój renesans – sztruks. To ponadczasowy klasyk, który w wielkim stylu wraca do naszych domów. Jego miękka struktura sprawia, że tkanina ta doskonale nadaje się na sofy i różnego rodzaju meble wypoczynkowe. Charakterystyczne pionowe bruzdy sprawiają zaś, że materiał ten jest szczególnie stymulujący dotykowo. A co najlepsze, sztruks z łatwością wpasuje się w każdy styl aranżacji wnętrz – wbrew stereotypowi, że jest zbyt dominujący.

Mieszanie naturalnych kształtów i materiałów

Naturalne materiały, takie jak len, wełna i drewno nadają organiczną, żywą właściwość każdemu wnętrzu. Naturalne połączenie jest szczególnie widoczne dzięki zeszłorocznemu boomowi na majsterkowanie, gdzie wiele ścian zdobi makrama – sztuka dekoracyjna wykonywana przez wiązanie wełny.

Poduszki i koce z tkanej i plecionej wełny w stonowanych kremowych odcieniach również tworzą naturalny i przytulny wygląd. Organiczne wzory i struktury inspirowane naturą są obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu.

Zaryzykuj z odważnymi wzorami

Czy to na tapetach, dywanach czy dodatkach, kwiatowe nadruki w soczystych kombinacjach kolorystycznych są nadal modne, jeśli chodzi o wzornictwo tkanin. W ciemnych odcieniach zieleni tworzą one elegancki związek z naturą, a drapieżne kwiatowe nadruki na tapetach nadają wyrazu w każdym pomieszczeniu.

Nawet małe akcesoria i elementy dekoracyjne, takie jak kwieciste poduszki lub koce na monochromatycznej sofie lub fotelu mogą mieć duży wpływ. W połączeniu z jasnymi odcieniami i wzorami, ogólny rezultat to harmonijna gra kolorów i faktur.

Obok tekstyliów kwiatowych, meble tapicerowane z nadrukami geometrycznymi to trend, który wymaga odwagi, aby się wyróżniać. Duże i małe wzory geometryczne dodają głębi każdemu materiałowi i są artystycznym sposobem na wprowadzenie życia do domu.

Zrównoważone materiały i tekstylia

Globalny trend zrównoważonego rozwoju rodzi również pytania dotyczące produkcji tekstyliów. Skąd pochodzi produkt? Czy proces produkcyjny jest przyjazny dla środowiska? Przemysł tekstylny odpowiedział na te pytania, oferując tkaniny wykonane z poliestru pochodzącego z recyklingu, konopi przyjaznych dla środowiska, korka zastępującego drewno lub organicznej bawełny.

Alternatywy dla tkanin pochodzenia zwierzęcego również stają się coraz bardziej powszechne w przemyśle tekstylnym. Skóra wegetariańska lub wegańska może być produkowana z wielu surowców naturalnych, od jabłek i ananasów po grzyby i kaktusy. Oferta zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska wyrobów włókienniczych poszerzyła się w ostatnich latach i oczekuje się, że będzie nadal rosła.

Meble PIK - ku wsparciu najnowszych trendów tekstylnych

Meble dostępne w naszym salonie dotrzymują kroku najnowszym trendom – także w przypadku trendów tekstylnych. Sprawdź naszą
ofertę
 i zainspiruj się na nadchodzący nowy rok!

Add to cart