CZYM JEST STYL ART DECO?

Jego nazwa pochodzi z języka francuskiego – art – sztuka i déco od słowa décoratif, czyli dekoracyjny, zdobny. Ten wyjątkowo charakterystyczny styl w architekturze, malarstwie, grafice i wystroju wnętrz rozwijał się w okresie międzywojennym i był wyrazem sprzeciwu wobec – typowego dla sztuki secesyjnej art nouveau – braku dyscypliny przestrzennej. Art déco dzięki wysokiej jakości materiałom, perfekcyjnemu wykonaniu, oszałamiającym zdobieniom i artystycznie przełamywanej symetrii miał być nowoczesny, funkcjonalny i elitarny – dzięki tym cechom zapisał się na stałe w świadomości społecznej i stał się ponadczasowy.

ART DECO W ARCHITEKTURZE

W światowej architekturze zapisał się na kartach historii słynnymi nowojorskimi Empire State Building czy ulubionym przez Spider-Man’a Chrysler Building. Inspirowany tym stylem był także nasz Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Nawet pomimo tego, że został ukończony w 1955 roku, czyli prawie dekadę po końcu epoki art déco i architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu, jego projektant Lew Rudniew nie ukrywał, że wzorował się na rosyjskich i amerykańskich drapaczach chmur właśnie z okresu art déco.

ART DECO W SZTUCE

Art déco to jeden z najbardziej stylowych i szlachetnych kierunków w malarstwie i grafice, dających podwaliny sztuki nowoczesnej o użytkowej funkcji. Charakterystyczne geometryczne linie i mocna, kontrastowa kolorystyka nadal inspirują malarzy. Najsłynniejszą polską malarką tworzącą w tym stylu była Tamara Łempicka – artystka, która trzykrotnie pobijała własny rekord najdrożej wylicytowanego obrazu polskiego artysty – w 2018 jej La Musicienne został sprzedany za ponad 9 mln $, w 2019 La tunique rose sprzedano za 13,3 mln $, a w 2020 Portrait de Marjorie Ferry został sprzedany za 16,28 mln £ (82 mln zł). Sukces malarstwa tej autorki wskazuje na to, iż styl art déco jest wciąż modny i ceniony.

ART DECO WE WNĘTRZACH

Wnętrza jak z filmu „Wielki Gatsby”, które charakteryzuje elegancja, luksus i perfekcja w każdym szczególe. Złote lata dwudzieste to majestatyczne, przestronne wnętrza w stylu art déco, które urzekają kunsztem, wytwornością i dobrym smakiem. W Salonach Meblowych PIK możecie znaleźć wszystko to, co jest potrzebne by Twój dom nabrał takiego charakteru.

Jeśli chcemy urządzić salon, czy sypialnie w stylu art déco dobrze jest zdecydować się na stonowane kolory – czerń i biel, pudrowy róż, czy beż, a także intensywne inspirowane kamieniami szlachetnymi – granat, rubin, ciemną zieleń. Meble w stylu są wykonane z najlepszej jakości szlachetnych materiałów, takich jak aksamit, jedwab, czy naturalna skóra. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na symetryczne zdobienia w kolorze złota, miedzi lub srebra – najlepiej na ściennej tapecie. Ponadto okręgi, kwadraty, romby czy trójkąty przejawiają się w kształtach mebli, a także wzorach na tapicerkach, czy dodatkach. Meble do siedzenia i spania to najczęściej masywne, geometryczne bryły o zaokrąglonych brzegach i rozchodzących się na zewnątrz podłokietnikach – dobrze jeśli będą miały pikowanie, które doda im luksusu i efektu głębi. Polecamy fotele typu „uszak” i sofy do nich pasujące z naszej kolekcji FLORI CANVANI, narożnik SORENTO LIBRO, czy fotele AMORINO i REZZO w czterech klasycznych kolorach dostępne w Salonach Meblowych PIK w Pawłowicach i Świerklanach. 
 
Stoły, krzesła, szafy i kredensy koniecznie musza być wykonane z twardego drewna – pokrytego błyszczącym fornirem z fantazyjnym usłojeniem lub wypolerowanego na wysoki połysk, kwadratowe, prostokątne, lub owalne, przypominające antyki lub o futurystycznym kształcie. W Salonach Meblowych PIK na Śląsku możecie zainspirować się kolekcjami BELLEVUE FORTE, czy JAKOBINA FORTE
 

Kuchnia i łazienka w stylu art déco wykończona na podłodze, ścianach i meblach szlachetnym kamieniem np. marmurem, czy alabastrem; ponadto kryształ lub szkło i oczywiście drewno – obrazu dopełnią designerskie, zdobione przedmioty codziennego użytku.

CZY ART DECO TO STYL DLA CIEBIE?

Aby urządzić wnętrze w stylu art déco należy przestrzegać wielu zasad. Styl ten, dzięki mnogości kolorów i materiałów oraz prawdziwemu maksymalizmowi daje jednocześnie szerokie pole dla naszej wyobraźni, dzięki czemu nasz salon, sypialnia, kuchnia, czy łazienka będą miały niepowtarzalny, indywidualny i ponadczasowy charakter, tworząc wnętrze eleganckie, przytulne i domowe.

Add to cart