Styl skandynawski i wystrój hygge opanowały cały świat, wyróżniając się wyrazistym wyglądem, wychwalanym przez nasze ulubione magazyny i blogi wnętrzarskie. Trend ten wykształcił się w latach 50. ubiegłego stulecia. Skupiając się na prostocie, minimalizmie i funkcjonalności, przyczynił się do wzrostu uznania dla autentycznego rzemiosła i niewymuszonej elegancji w domach. Oto dwuczęściowy przewodnik z naszymi najważniejszymi wskazówkami, jak stworzyć skandynawski wystrój wnętrza we własnym domu z wykorzystaniem produktów dostępnych w Salonach Meblowych PIK. Pod koniec tego wpisu będziesz dokładnie wiedzieć, jak nadać przestrzeni pomysłową funkcjonalność i przyjemną estetykę charakterystyczną dla skandynawskich wnętrz!

1. OŚWIETLENIE JEST KLUCZOWE

Z uwagi na to, że w miesiącach zimowych światło dzienne świeci tylko przez siedem godzin, sposób wykorzystania oświetlenia w aranżacji ma kluczowe znaczenie dla typowego skandynawskiego wzornictwa. Myśląc o swoim skandynawskim wnętrzu ważne jest, aby mieć kilka rodzajów oświetlenia. Nie tylko po to, aby pomóc w stworzeniu atmosfery przytulności, ale również w celu zaakcentowania elementów wystroju.

Klimatyczne punktowe źródła światła przy stolikach czy półkach, jak również listwy świetlne iluminujące drewniane ramy i elementy stolarki to klasyczne dodatki do tego stylu. Światło świec jest również obowiązkowe. Dodaje ono do wnętrza odrobinę kapryśnego blasku, który sprawia, że przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach staje się przyjemnością. Wnętrze skandynawskie powinno wydawać się jasne i przestrzenne niezależnie od pory dnia czy roku.  

2. FORMA I FUNKCJA

Jeśli chodzi o meble, proste wzornictwo i naturalne materiały to oczywisty wybór. Patrząc na sofy i krzesła w klasycznych skandynawskich aranżacjach można zauważyć, że są one inspirowane nowoczesnym wzornictwem z połowy ubiegłego wieku. Powszechnie spotykane są również gładkie, zaokrąglone krawędzie i naturalne odcienie. Skandynawski design szczyci się również innowacyjnym i funkcjonalnym wzornictwem. Różne formy “inteligentnych” mebli oferują wielofunkcyjne rozwiązania do wnętrz każdej wielkości.

Ponadto, w meblach skandynawskich dużą rolę odgrywa faktura. Jeśli krzesło jest wykonane z szorstkiego, metalowego materiału, często znajdziesz na nim coś miękkiego i przytulnego. Skandynawski styl życia zakłada swobodę, więc często można znaleźć poduszki i koce ułożone na podłodze. Trend w kierunku wielopoziomowych i dużych półek ściennych przemawia do potrzeby bycia oszczędnym w przestrzeni. 

3. ŚWIEŻE KWIATY I ROŚLINY

W stylu skandynawskim kluczowe jest korzystanie z żywych dekoracji. Naturalna zieleń roślin to idealny akcent dopełniający dla bieli, szarości i jasnego drewna. “Świeże kwiaty nie są luksusem, lecz koniecznością”, powiedział się jeden z mieszkańców Kopenhagi, gdzie nastawienie to powszechnie widoczne jest w przydrożnych kwiaciarniach sprzedających kwiaty we wszystkich kolorach.

Żywa zieleń w okolicy ram okiennych, ale też na stolikach i półkach podkreśla przestrzenność wnętrza i uwypukla inne materiały użyte w aranżacji: ciepłe drewno, kamień, szkło i naturalne tkaniny. 

W części 2 poradnika (premiera za kilka dni…) omówimy znaczenie podłóg, dobór palety kolorystycznej oraz dodatków i elementów wykończenia. 

Add to cart