Zapraszamy na drugą część poradnika “Jak stworzyć STYL SKANDYNAWSKI we własnym wnętrzu.” W ostatnim odcinku omówiliśmy zarys skandynawskiego stylu wnętrzarskiego oraz znaczenie żywej zieleni, funkcjonalnych mebli oraz klimatycznego oświetlenia. Tym razem rozwiniemy temat podłóg, doboru kolorów i dodatków. 

4. PODŁOGI W JASNYCH BARWACH

Najbardziej tradycyjnym materiałem na podłogę są naturalne drewniane deski, eksponujące unikatowe niedoskonałości drewna. Ze względu na rustykalny charakter, często pozostawia się je w naturalnym kolorze lub maluje na biało. Przyczynia się to do optycznego powiększenia i rozświetlenia przestrzeni – zwłaszcza tam, gdzie zwykle dominują cienie, np wokół łóżka i szafek nocnych. Choć biała podłoga wymagać będzie regularnego utrzymywania w czystości, efekt jest wart pracy. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by podłogę taką wyposażyć w instalację grzewczą.

Dywany i wykładziny “od ściany do ściany” są praktycznie niespotykane w aranżacjach w stylu skandynawskim, jako że podłoga z naturalnego drewna prosi się o eksponowanie, a nawet kreatywne podświetlenie listwowe. Powszechnie korzysta się jednak z wszelkiego rodzaju kocy, naturalnych dzianinowych okryć oraz poduszek i puf, wzmacniających naturalistyczny klimat wnętrza i wprowadzających akcenty kolorystyczne. Płynnie przechodzimy zatem do kolejnego zagadnienia.

5. NEUTRALNE BARWY

Ze stylem skandynawskim zdecydowanie kojarzy się określona paleta kolorów. Biele, szarości, czernie i brązy są często przeplatane tworząc czysty i uspokajający widok. Projektanci wprowadzają również inne kolory pop, takie jak zakurzone róże i bogate morskie zielenie dla dodatkowych akcentów. W typowych przestrzeniach skandynawskich, ściany są utrzymane w bieli, pozwalając meblom, roślinom i sztuce przykuwać uwagę. 

Z bielą ścian i odcieniami drewna szczególnie dobrze współgrają także kolory pastelowe. Ciekawym pomysłem jest zestawienie akcesoriów w różnych pomieszczeniach zgodnie z gradientem kolorystycznym. Przykład: jasnoniebieskie koce i ciemnoniebieskie poduszki w sypialni, jasno-zielone narzuty i ciemnozielone pufy oraz zasłony w salonie. Do wnętrz z jasną lub białą podłogą świetnie pasują zestawy meblowe łączące wyraziste barwy drewna z ciemnym metalem. Połączenie takie daje także doskonały efekt z zielenią. 

6. DODATKI I WYKOŃCZENIE

Choć szlify wykończeniowe to najbardziej kwestia indywidualnych gustów, damy ogólne porady dekorowania w opisywanym nurcie. Przede wszystkim akcenty dekoracyjne w skandynawskim wzornictwie są utrzymane w prostym stylu. Eleganckie ceramiczne wazony w kolorach dopełniających wystrój wnętrza, poduszki z geometrycznymi wzorami, gradientowe koce, narzuty w pastelowych kolorach – wszystkie te akcesoria dodają subtelne akcenty kolorystyczne i ożywiają wnętrze. Dobrą okazją do kreatywnej dekoracji są także wszelkie sztuczne źródła światła.

Należy pamiętać, że styl skandynawski jest z natury minimalistyczny. Uważajmy zatem, by nie przesadzić z ilością i różnorodnością dodatków. Zbyt wiele zbędnych bibelotów wprowadzi chaos kompozycyjny (za który na co dzień i tak odpowiada rozgardiasz domowego życia), w którym jasny i przestrzenny charakter wnętrza może się łatwo zatracić. Styl skandynawski swobodnie operuje pustą przestrzenią, tworząc strefy zdominowane przez meble i rzeczy oraz strefy względnie niezagospodarowane. Dzięki temu ma się wrażenie, że wnętrze “oddycha” i nie jest zatłoczone. Pomysłową sztuczką dla mniejszych przestrzeni jest zastosowanie mebli w kolorze białym lub łączących biel z naturalnym drewnem. Takie wyposażenie – zwłaszcza przy odpowiednim oświetleniu – łatwiej wkomponowuje się w biel ścian, dając wrażenie pomieszczenia mniej wypełnionego meblami. 

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Państwu się zainspirować i stworzyć własne, niepowtarzalne aranżacje. W kwestii umeblowania w stylu skandynawskim oraz doboru oryginalnego oświetlenia i dodatków, zapraszamy do Salonów Meblowych PIK oraz do naszego sklepu internetowego – nowe kolekcje pojawiają się praktycznie co sezon. Już wkrótce na blogu kolejny artykuł – bądźcie czujni! 

Add to cart