Styl loftowy, znany również jako industrialny, znajduje swoich miłośników wśród osób ceniących przestrzeń i oszczędne użycie materiałów. Ten surowy, a zarazem klimatyczny sposób aranżacji charakteryzuje się wykorzystaniem już istniejących elementów architektonicznych otoczenia. Nadaje to przestrzeni unikatowego rysu i głębi.

Skromne początki stylu loftowego

Pojawienie się stylu industrialnego datuje się na początek lat 50 XX wieku. Będąc rezultatem zapotrzebowania na tanie mieszkania w amerykańskich wielkomiejskich aglomeracjach, lofty po raz pierwszy pojawiły się w opuszczonych budynkach pofabrycznych. Nadało to tej stylistyce kluczowych dla niej cech: 

  • przestrzenności wynikającej z zagospodarowania wysokich pomieszczeń,
  • wyeksponowanych belek nośnych, rur czy systemów wentylacji,
  • wykorzystania antresoli w celu powiększenia mieszkalnej przestrzeni,
  • użycia drabin lub schodów spiralnych pozwalających na oszczędność miejsca,
  • ekspozycji gołych ścian – z reguły postawionych z cegły bądź betonu,
  • dużych, dzielonych okien, pozwalających na szeroki dostęp naturalnego światła do pomieszczenia. 

Styl industrialny - meble

Miłośnicy eklektyzmu znajdą pole do popisu w stylu industrialnym. Pierwotnie mieszkańcy loftów odnawiali używane meble lub wytwarzali je samodzielnie. Ukształtowało to charakterystyczne dla tej stylistyki użycie drewna, stali i żeliwa.

Z tego też względu mieszkanie industrialne zyska na charakterze, jeśli zdecydujesz się na meble pochodzące z recyclingu lub wykonane własnoręcznie. Warto jednak trzymać się prostoty formy – najważniejsza w tym stylu jest funkcjonalność.

Jak umeblować mieszkanie loftowe?

W odróżnieniu od tradycyjnych mieszkań, wnętrza loftowe z reguły nie są ograniczone ścianami. Wpływa to również na formę mebli, które należy dobierać z myślą o funkcjonalności całokształtu przestrzeni.

Podzielenia loftu na przestrzenie funkcjonalne można dokonać na kilka sposobów.
Wyznaczyć centrum pomieszczenia można za pomocą dywanika. Same meble również pełnią tę funkcję. Odpowiednie ustawienie sofy czy półki z książkami dzięki wykorzystaniu przestrzeni negatywnej pozwala na wydzielenie stref w otwartej konfiguracji.

Pomieszczenia industrialne zyskają na użyciu mebli wielofunkcyjnych. Rozkładane sofy, pufy ze schowkami, stoły ze skrytkami czy inne tego typu rozwiązania zaowocują zachowaniem harmonii w tej wymagającej aranżacji.

Loft - design dla wymagających

Mimo pozornej prostoty, stylistyka industrialna jest w istocie dość wymagająca w aranżacji. Trzymanie się najważniejszych dla tego stylu wytycznych owocuje jednak przestrzenią ponadczasową, wygodną w utrzymaniu, a przy tym funkcjonalną i wytrzymałą. Z tego też powodu mieszkania w stylu industrialnym mają wielu zwolenników.

Add to cart