Ze względu na przyjazny, przytulny charakter i relatywnie łatwy dostęp do niezbędnych materiałów, styl rustykalny zawitał do niezliczonej ilości wnętrz. Naturalne surowce i estetyka znana wielu jeszcze z dzieciństwa dodają temu stylowi charakterystycznego sznytu – a ciężko o miejsce kojarzące się bardziej z rodzinną atmosferą, niż kuchnia. Zastanówmy się zatem – co w kuchniach rustykalnych sprawia, że są tak popularne?

Styl rustykalny świetnie łączy się z innymi stylistykami.

Niezależnie od otoczenia, kuchnie rustykalne zawsze wyglądają dobrze. Ich przyjazny charakter nadaje całej przestrzeni ciepła i sprawia, że pomieszczenie staje się centrum domowych interakcji.

Dzięki temu styl ten jest wyjątkowo prosty do zaadaptowania w bardziej nowoczesnym otoczeniu. Wiele z elementów charakterystycznych dla tej formy designu wygląda równie pięknie na tle nowoczesnej kamienicy, w industrialnym miejskim lofcie lub w spokojnym domku na plaży. Dlatego też uważa się, że ta konkretna stylistyka należy do bardzo bezpiecznych wyborów, które przyniosą zamierzony efekt w postaci eleganckiej i komfortowej kuchni.

Stylistyka rustykalna wykorzystuje wiele rodzajów powierzchni

Dla wielu pierwszym skojarzeniem dla stylu rustykalnego będzie użycie drewnianych nawierzchni o nierównej, postarzanej fakturze. Za przykład niech posłuży kolekcja Nepal Forte dostępna w naszym salonie meblowym. Nie jest to jednak jedyny element świadczący o charakterze wnętrza.

Przykładowo, połączenie jasnych powierzchni kamiennych blatów z ciemnymi, drewnianymi frontami szafek zaowocuje efektowną i stylową, a jednocześnie nie nazbyt ciężką kompozycją. W połączeniu z jasnym odcieniem ścian i drewnianymi krokwiami otrzymamy wnętrze jednocześnie domowe i nowoczesne.

Paleta kolorów w stylu rustykalnym - bezpiecznie i przytulnie

Ogromną rolę w nadaniu pomieszczeniu charakteru wiejskiego folwarczku odgrywają kolory. Z reguły do pożądanego efektu używamy odcieni jasnych i pastelowych, zgrabnie komponujących się z charakterystycznymi dla stylu rustykalnego motywami floralnymi, naturalnymi tkaninami i surowym, nieheblowanym drewnem.

Ta forma designu bardzo dobrze łączy się również z odcieniami bieli. Warto pochylić się nad kolekcją Canne Forte z naszego salonu i ocenić, czy wizualne połączenie szorstkiej, drewnianej nawierzchni z czystą, gładką bielą spełni nasze estetyczne oczekiwania.

Kafelki w stylu rustykalnym - piękno tkwi w nieregularności

W stylu rustykalnym dużą rolę odgrywają kafelki; w szczególności dotyczy to pomieszczeń kuchennych. Z reguły charakteryzują się one swoistą patyną. Dobierając kafelki, nie boimy się stylizowanych pęknięć, nieregularności, nierównego krycia kolorem i symetrycznych, często floralnych bądź geometrycznych wzorów. Wszystko po to, by pomieszczenie nosiło ślady domowego użytkowania, zachowująć przy tym domową atmosferę i niewymuszoną elegancję.

Kafelki szczególnie efektownie będą komponować się z takimi elementami wnętrza jak retro piecyki, lampy vintage czy drewniane półki bądź uchwyty. Jeżeli chcemy nadać pomieszczeniu odrobiny nowoczesnego sznytu, warto zastanowić się nad paroma metalicznymi dodatkami. Wszelkiego rodzaju miedziane lub galwanizowane powierzchnie mogą okazać się zarówno stylowe, jak i praktyczne.

Rustykalna kuchnia z Meblami PIK

Nasz sklep oferuje szereg rozwiązań, które dodadzą Twojej kuchni właściwego, zgodnego z Twoim wyobrażeniem charakteru. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, aby zainspirować się i zaprojektować wnętrze niosące znamiona zarówno nowoczesnego i praktycznego, jak i klasycznego, ciepłego designu.

Add to cart