Dla wielu kuchnia jest uosobieniem ducha domu. To wiecznie żyjąca przestrzeń – w niej ludzie się spotykają, przygotowują jedzenie i rozmawiają o codziennych sprawach. Z tego tytułu urządzenie kuchni w jak najbardziej przytulny, a przy tym funkcjonalny sposób często jest priorytetem podczas urządzania mieszkania. 

Dla osób podzielających nasze nastawienie względem tej wyjątkowej domowej przestrzeni przygotowaliśmy ofertę mebli kuchennych. Znajdziecie Państwo tam szereg atrakcyjnych propozycji – zarówno dla fanów klasyki, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz.

 Tymczasem zastanówmy się – jak sprawić, by nasza kuchnia łączyła ze sobą styl i funkcjonalność? To pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Zatem zapraszamy – oto 5 rozwiązań, które zmienią Twoją kuchnię w bezpieczną przystań!

1. Planowanie przestrzenne - zrób to dobrze!

Jak w każdym długoterminowym projekcie, tak i w planowaniu renowacji bądź urządzenia kuchni dbałość o detale na początkowym etapie przyniesie wymierne, pozytywne efekty. Zastanów się, jak wyobrażasz sobie kolejne czynności wokół kuchni? Czy kosz na śmieci będzie znajdował się pod zlewem, czy poza nim? Gdzie chcesz trzymać garnki? W którym miejscu usytuowanie kuchenki będzie najbardziej ergonomiczne? Jak dużą zmywarkę planujesz zamontować?

Odpowiedź na te pytania na początkowym etapie urządzania kuchni oszczędzi Ci wielu momentów frustracji i zniecierpliwienia, a w ostatecznym rozrachunku – również pieniędzy. Zatem zanim przystąpisz do szału zakupów – zaplanuj kuchenną rewolucję z głową!

2. Kolor mebli kuchennych - to zależy…

Jak z każdym wnętrzem, zabarwienie mebli kuchennych definiuje charakter pomieszczenia i jest zależne od intensywności wpadającego do niego dziennego światła. Ciasne pomieszczenia z oknami ze strony północno-zachodniej bardzo skorzystają na jasnym umeblowaniu – sprawi to, że pomieszczenie nabierze wrażenia głębi i przestrzenności.

 Z kolei jasne, wysoko metrażowe kuchnie z oknami skierowanymi na południowy wschód można zaopatrzyć w meble o ciemniejszej politurze. Ten pozornie ryzykowny ruch może okazać się bardzo korzystny dla pomieszczenia – nabierze ono bowiem bardziej kameralnego, domowego charakteru.

 A może jesteś miłośnikiem żywych kolorów i chcesz je wprowadzić do swojej kuchni? Taniec na krawędzi kiczu może się opłacić pod warunkiem, że reszta kuchni będzie utrzymana w spójnym, żywym duchu. Jest to jednak wybór o tyle trudny, że sympatia do żywych kolorów jest w dużej mierze kwestią gustibusu. Odradzamy ten krok, jeżeli planujesz w czasie od 5 do 10 lat sprzedać lub wynająć mieszkanie.

3. Wykończenie mebli kuchennych - zadbaj o szczegóły

Wysoki połysk, średni połysk czy matowe wykończenie szafek kuchennych? To pytanie, na które odpowiedź jest mocno zależna od stylu, jaki obrałeś. Współczesne wnętrza skorzystają na sterylności połyskliwego wykończenia, choć nie wyklucza to pozostałych opcji. Z kolei bardziej tradycyjne wnętrza wzbogacone matowym wykończeniem zachowają swój oryginalny czar.

Wysoki połysk mebli zostanie pięknie podkreślony użyciem naturalnego drewna na podłodze bądź blatach. W ten sposób unikniesz nienaturalnej sterylności otoczenia, a w rezultacie – kuchnia nabierze bardziej domowej, a przy tym nowoczesnej atmosfery. Ostatnim szlifem powinno być wprowadzenie barw i różnorodnych tekstur – chociażby w postaci obić krzeseł lub sof z tkaninami. 

4. Blat kuchenny - podkreśl piękno swojej kuchni!

obór blatu jest również bardzo istotny w procesie urządzania kuchni. W stylu nowoczesnym, w którym wykorzystujesz meble z wysokim połyskiem, to właśnie wprowadzenie drewnianego blatu jest okazją do wprowadzenia ciepłych, bardziej domowych w charakterze tekstur.

Jeżeli wykorzystujesz w urządzeniu swojego mieszkania formy granitowe lub kamienne, jak na przykład kominek, materiał, z którego wykonany jest warto wykorzystać w doborze blatu kuchennego. W takim przypadku sprawdzą się również kompozytowe odpowiedniki materiału.

Być może masz eklektyczną duszę i pragniesz różnorodności materiałów w swoim otoczeniu? Odpowiadamy – droga wolna! Dobierz materiały pod kątem kompozycji i baw się swoją wizją przytulnej kuchni. 

5. Kuchnia przestrzenią towarzyską - czy na pewno?

Zastanów się nad urządzeniem kuchni tak, by stanowiła bezpieczne i przyjazne ludziom miejsce. Czy Ty i Twoja rodzina możecie w niej komfortowo spożywać wspólnie posiłki? Czy dobrane przez Ciebie krzesła i stołki są na tyle wygodne, by zatrzymać gości na dłużej? Czy układ szafek pozwala na bezkolizyjne otwieranie drzwiczek? Wszystkie te pytania – a także multum innych – powinny być wzięte pod uwagę, aby stworzyć fantastyczną, społeczną przestrzeń.

Twoja kuchnia - bezpieczna enklawa w Twoim domu

Wszystkie te aspekty urządzania kuchni warto wziąć pod uwagę. Dzięki przemyślanym decyzjom. przy odrobinie wyobraźni i osobistego podejścia do tematu będziesz cieszyć się wnętrzem nie tylko eleganckim i nowoczesnym, ale także przyjemnie swojskim.

 Nasz salon ma w swojej ofercie szereg zestawów i modeli, które umożliwią Ci stworzenie niebagatelnego kuchennego zakątka. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem mebli kuchennych PIK – by cieszyć się dobrym stylem na co dzień.

Add to cart