Boho należy do najradośniejszych i najbardziej chaotycznych stylów we współczesnym wnętrzarstwie. Ten energiczny, barwny nurt jest szczególnie lubiany wśród osób ceniących sobie podróże i inspiracje szeroko pojętą duchowością. Porozmawiajmy dzisiaj o tym, jak osiągnąć swobodę wynikającą z wykorzystania tego stylu w Twoim domu.

Styl Boho w domu – o co chodzi?

Gdybyśmy chcieli określić stylistykę boho jednym słowem, byłaby to: wolność. Nie trzyma się ona praktycznie żadnych zasad poza eklektyzmem i użyciem naturalnych materiałów. Barwne wzory, faktury, obicia, przedmioty i pamiątki zebrane na przestrzeni lat – wszystko to składa się na obraz wnętrza, które zdaje się oddychać wraz z właścicielem.

Niektórzy określają boho jako kiczowate i chaotyczne – i taki jest jego zamysł! Wystrój ten czerpie inspirację z praktycznie każdej epoki wzornictwa, ze szczególnym akcentem na bohemę europejską i szalone lata 60. i 70. w Stanach Zjednoczonych. Będąc konglomeratem tak różnych epok i cywilizacji, ma on przede wszystkim na celu stworzenie nomadycznej, swojskiej atmosfery niezależnie od rodzaju wnętrza. 

Styl boho wnętrza – skąd pochodzi?

Pierwszych śladów stylistyki boho możemy się doszukać w XIX wieku. Nazwa tego stylu wywodzi się od słowa “bohema”, będącego określeniem na paryski kolektyw artystyczny zrzeszający malarzy, poetów i muzyków.

Bohema skupiła wokół siebie ludzi, którzy cenili sobie przynależność do grupy i wspólne, codziennie funkcjonowanie – od biesiady po tworzenie sztuki. Odchodzili oni od przyjętych konwenansów, a wokół tych środowisk unosiła się atmosfera skandalu i sprzeciwu wobec ogólnie pojętego materializmu.

Inspirowany tym stylem życia nurt wnętrzarski odzwierciedla pogodę ducha i otwartość wobec drugiego człowieka. Boho jest otwarte i żywe; jest to styl idealny dla tych, którzy oparli swoje codzienne funkcjonowanie o takie cechy jak kreatywność i wolnomyślicielstwo.

Odmiany boho – estetyka dla odważnych

Przy całej swojej swobodnej formie i projektowej anarchii, Boho ma pewne wspólne motywy, które można naśladować, aby stworzyć eklektyczną przestrzeń inspirowaną bohemą. Nurt ten rozgałęzia się na szereg podgatunków, różniących się od siebie użyciem materiałów, akcentowaniem przestrzeni, a w rezultacie – ogólnym wrażeniem odbioru wnętrza. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym typom – być może znajdziesz wśród nich coś, co Cię zainspiruje do przygody z tą stylistyką. 

1.  Marokańskie boho

Kolorowe latarnie, niskie stoliki i poduszki
podłogowe nadają pomieszczeniu wrażenia charakterystycznego dla otwartej przestrzeni.
Zainwestuj w kilka otoman,
pluszowe meble, lampiony i siatkę..

Nie bój się odważnych, kolorowych ścian, łącz bogate kolory z mocnymi wzorami, aby przywołać scenerię jasnego, marokańskiego bazaru. W tej stylistyce kontrolowany chaos jest efektem jak najbardziej pożądanym. Wielotonowe nadruki inspirowane ikatem raczej się uzupełniają, niż zderzają, tworząc mieszankę kolorów, faktur i wzorów.

2.  Europejska bohema

Pomyśl o burleskowych wozach cygańskich, koralikowych ozdobach, frędzlach i szydełkowych zasłonach. To ujęcie designu bohemy pozwala Ci być chaotycznym i niesfornym z polotem i elegancją. 

Podstawą dekoracji przestrzeni będzie koronka, drewno, biżuteria i rozmaite bibeloty. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, chcesz by wystrój podkreślał spontaniczne podejście do życia. Pokój w stylu bohemy europejskiej żyje – tu nie ma miejsca na porządek i plan.

Charakterystycznymi elementami takiego wnętrza są wiszące krzesła czy ekstrawaganckie ozdoby w postaci wypchanych zwierząt lub ich imitacji. Szydełkowana lub ozdobiona koralikami zasłona doda szyku wejściu do pokoju o skromnym wystroju.

3.  Western boho

To styl inspirowany latami 60. w Stanach Zjednoczonych – więc, siłą rzeczy, znajdzie się w nim wiele elementów wskazujących na korzenie indiańskie i frontier. Podstawą tej stylistyki będą vintage skóry, frędzle i krzesła w kształcie motyli. Dodaj do tego wysokie baldachimy i niskie łóżka.

Pomyśl o rustykalnym drewnie i drewnianych meblach w połączeniu z wytrzymałymi materiałami, takimi jak barwione koce i poduszki konopne. Plemienne dywany, kaktusy i sukulenty dopełnią wnętrze w stylu boho z Dzikiego Zachodu. W tym stylu, zakup sofy jest raczej niewskazany – lepszy efekt osiągniesz, stawiając na poduszkową fortecę, ozdobionej jaskrawymi wzorami i dywanikami inspirowanymi wzornictwem plemienia Navajo.

4.  Bohemian chic

Łączenie różnych odcieni bieli jest bardzo charakterystyczne dla tego odłamu boho. Pomyśl o pomalowanych na biało drewnianych deskach podłogowych, lampkach wróżkach jako baldachimie nad łóżkiem i pluszowych futrzanych narzutach na kanapie w stylu vintage. Odważne odcienie i bogate tekstylia równoważą białe ściany i ziemiste rośliny, tworząc swobodną atmosferę. W tym stylu nigdy nie można mieć zbyt wielu roślin lub nadruków, a osobiste bibeloty, takie jak kolekcja starych gitar, mogą stać się idealnym elementem wystroju indie. Całkowicie biała paleta nabierze cech charakterystycznych dla stylu lat 70., jeśli zdecydujesz się na dodanie dywanika i stosu poduszek.

Czy boho jest dla mnie?


To bezpardonowy i odważny styl dla ludzi otwartych na innych, kochających podróże i ceniących bliski kontakt z naturą. Pomieszczenia w stylu boho są łatwe zarówno w stylizacji, jak i utrzymaniu. Z kolei nacisk na użycie naturalnych materiałów nadaje wnętrzu proekologicznego charakteru. Jeżeli są to wartości, z którymi Ci za pan brat, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą; pomożemy znaleźć meble, które zamienią Twój dom w radosną, kipiącą życiem przystań.
Add to cart