Idealna kuchnia powinna być wygodna i funkcjonalna. Czy musisz szykować się na duże odchudzenie portfela? Niekoniecznie. Nasz przepis na tanią i ergonomiczną kuchnię jest prosty. Zastosuj wymienione w artykule wskazówki. Dodaj do nich trochę wyobraźni. I poruszaj się po swojej kuchni jak prawdziwy MasterChef.

Dziura między piekarnikiem a szafką. Za niski blat. Zbyt mało światła. Żeby uniknąć takich sytuacji, jakiekolwiek zmiany w kuchni zacznij od przygotowania dobrego planu i wykonania dokładnych pomiarów. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy profesjonalnego architekta, możesz zaprojektować kuchnię samodzielnie. W sieci znajdziesz dużo poradników, jak to zrobić krok po kroku. Przydany może być również program do projektowania kuchni online.

Gniazdka w kuchni - im więcej, tym lepiej?

Na początku zaplanuj też, jak rozmieścić gniazdka w kuchni. Piekarnik, lodówka, mikrofalówka. Robot kuchenny, mikser, czajnik. Ładowarka do telefonu. Ładowarka do laptopa. Chyba domyślasz się, że dwa gniazdka w kuchni to zdecydowanie za mało.

Czy nie można zwiększyć ich ilości później? Można, jednak koszt zamontowania gniazdka w gotowej kuchni będzie dużo wyższy.

Odpowiednie wydzielenie stref w kuchni

W funkcjonalnej kuchni powinno znajdować się 5 stref:

  1. Strefa zapasów
  2. Strefa przechowywania
  3. Strefa zmywania
  4. Strefa przygotowywania
  5. Strefa gotowania i pieczenia

Jesteś osobą praworęczną? Zaprojektuj układ stref (1-5) zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Osoby leworęczne powinny zaplanować strefy odwrotnie. Czyli od prawej do lewej strony.

Nie zapominajmy też o najprzyjemniejszej strefie – strefie spożywania posiłków. Jaki stół do kuchni wybrać? Najlepiej taki, który zajmie mało miejsca. A jak przyjdą goście, szybko go rozłożysz. Polecamy nasz stół rozkładany EST45.

Trójkąt roboczy - co to takiego?

Jedną z zasad projektowania kuchni jest tzw. trójkąt roboczy, czyli odpowiednie ustawienie płyty/piekarnika, zlewozmywaka i lodówki. Te trzy elementy wyposażenia kuchni powinny znajdować się blisko siebie, a ich rozmieszczenie ma przypominać trójkąt. Pokażmy to na przykładzie naszej kuchni modułowej z linii Family Line Top Line:

Jak najwięcej DIY

Projekt, malowanie ścian, montaż mebli, układanie płytek, dekoracje. Jeśli tylko masz czas i chęci, daj się ponieść kreatywności i to, co możesz, wykonaj samodzielnie. Po montażu kuchni został kawałek blatu? Zrób z niego półkę lub mały stolik, który będzie stylowym uzupełnieniem kuchennych mebli.

Sprawdź: Półka wisząca MDNB04

Nasz ulubiony trick: Stolnica na blacie kuchennym

Wielofunkcyjna, duża i stabilna deska. Ją także możesz wykonać własnoręcznie lub kupić w sklepie za nieduże pieniądze. Dlaczego Ci się przyda?

  1. Nie będziesz musiał/a za każdym razem wyciągać deski do krojenia. A chcąc pokroić kilka plasterków ogórka do kanapki, czasem aż żal brudzić deskę, prawda?
  2. Zyskasz gotowe stanowisko do wyrabiania i wałkowania ciasta na przepyszne drożdżówki.
  3. Postawisz na niej gorący garnek bez ryzyka zniszczenia blatu.

A jak stolnica się zużyje, łatwo i niskim kosztem wymienisz ją na nową.

Tanie dodatki, które odmienią Twoją kuchnię

Kwiaty zerwane na spacerze, świeże zioła w doniczce, dekoracje wykonane wspólnie z Twoimi pociechami. Za niektóre z nich nie zapłacisz ani grosza, a urozmaicisz wygląd Twojej kuchni. I w prosty sposób poprawisz  sobie nastrój.

Funkcjonalna kuchnia? To Ci się przyda:

  • listwa magnetyczna lub stojak na noże,
  • relingi (listwy z haczykami),

Może Cię zainteresować: Loft – aranżacja, która oddycha

  • wózek na warzywa i owoce,
  • pojemniki na przyprawy i sypkie produkty spożywcze.

Pamiętasz, że na początku wspomnieliśmy o dokładnym zmierzeniu kuchni? Znając wymiary szuflad i szafek w prosty sposób dopasujesz do nich pojemniki. Chcesz maksymalnie zaoszczędzić? Wykorzystaj pudełka, które masz w domu. Umieść w nich tekturowe przekładki i ciesz się porządkiem w swojej kuchni.

7 rzeczy, na których warto zaoszczędzić

  1. Ogranicz liczbę gadżeciarskich mechanizmów w szafkach i szufladach.
  2. Zamiast parkietu wybierz płytki. Nie tylko materiał jest tańszy, ale również koszt robocizny jest dużo mniejszy. Poza tym płytki łatwo utrzymać w czystości.
  3. Ogranicz liczbę płytek ściennych. Umieść je wyłącznie w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia (nad blatem kuchennym).
  4. Zamiast blatu z litego drewna wybierz blat laminowany.
  5. Zamiast sprzętu pod zabudowę wybierz sprzęt wolnostojący.

6 rzeczy, na których lepiej nie oszczędzać

  1. Markowy sprzęt.
  2. Solidne meble.
  3. Odporna, zmywalna farba.
  4. Wysokiej jakości akcesoria i okucia meblowe.
  5. Wytrzymałe płytki. A nóż spadnie Ci na nie ostry nóż (albo, co gorsza – ciężka patelnia z olejem).
  6. Oświetlenie LED.

Odpowiednie oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. Lampy LED znacznie ułatwiają pracę w kuchni. Podświetlane szafki i szuflady docenisz szczególnie w nocy. Gdy bez potrzeby włączania głównego światła sięgniesz po łyżeczkę do ulubionych lodów.

Więcej o oświetleniu LED piszemy tutaj.

Tania i funkcjonalna kuchnia - podsumowanie

Jak widzisz, wcale nie musisz wydawać majątku, aby cieszyć się funkcjonalną kuchnią. Oszczędzaj na zbędnych gadżetach. Ale zainwestuj w dobry sprzęt i odporne materiały. Zacznij od przemyślanego planu. Zastosuj powyższe wskazówki. Wygospodaruj trochę czasu. A urządzanie kuchni potraktuj jako wyzwanie i pole do popisu dla Twojej wyobraźni.

Add to cart